4. TOKSYNA BOTULINOWA
Doskonałe efekty w leczeniu nadczynności mięśnia żwacza przynosi wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Jest ona podawana celem osłabienia i relaksacji mięśnia żwacza. Konieczne jest wykonanie 3 wkłuć w mięsień z każdej strony, w odpowiednio dobranej dawcę preparatu.
Ponieważ mięśnie żwacza są bardzo silne podanie zbyt małej ilości toksyny botulinowej nie przynosi oczekiwanego efektu, jest wręcz bezskuteczne ! Dobrze dobrana ilość preparatu gwarantuje normalne funkcjonowanie, nie zaburza czynności żucia a przynosi znaczącą ulgę na czas kilku miesięcy do pół roku.
Objętość i nadaktywność mięśnia żwacza spada dwukrotnie. Następnie wskazane jest powtórzenie zabiegu co pół roku.
Po kilku seriach istnieje duże prawdopodobieństwo, że mięsień odzwyczai się od ściskania. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, a efekt „ulgi” odczuwalny już po kilku dniach od zabiegu. Pacjentki często martwią się o wizualny aspekt przerośniętych żwaczy: kwadratowy zarys twarzy, wybrzuszenie części żuchwy.
Po podaniu toksyny botulinowej odnotują one złagodzenie kształtu twarzy, jej wysmuklenie i przywrócenie proporcji. Warto dodać, że redukcja przerostu mięśnia żwacza oraz zmniejszenie szerokości żuchwy pojawiają się stopniowo, pełny efekt zabiegu widoczny jest po upływie 6 tygodni.
5. FIZJOTERAPIA
W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zespołowego leczenia wady postawy (niestabilnego stawu krzyżowo-biodrowego) poprzez fizjoterapię u doświadczonego specjalisty.
Leczenie bruksizmu powinno być indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta. Bardzo ważne jest obserwowanie siebie i swoich nawyków, jak również regularne wizyty u lekarza dentysty który w porę wychwyci schorzenie i dopasuje odpowiednie leczenie.