Slide Background

Leczenie Bruksizmu- zgrzytania zębami

Bruksizm to schorzenie polegające na niekontrolowanym i mimowolnym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami. Przyczyny tej choroby nie są do końca rozpoznane, ale wiązane są z przewlekłym stresem. Istnieją również badania, które mówią , że bruksizm zapisany jest w genach.

Mechanizm tej dolegliwości polega na wzmożonej aktywności mięśni żwaczy, co prowadzi do silniejszego zaciskania zębów niż podczas jedzenia.

Bardzo często hiperaktywność mięśnia żwacza występuje tylko w nocy i pacjent nie jest świadomy zaburzenia, które nieleczone doprowadza do znacznych uszkodzeń całego narządu żucia.

Bruksizm to zaraz za cukrzycą i nadciśnieniem jedna z częściej występujących chorób cywilizacyjnych. Do konsekwencji tej przewlekłej, wzmożonej aktywności mięśni żwacza zaliczyć możemy:

Slide Background

OBJAWY POCHODZĄCE Z JAMY USTNEJ

  • Ścieranie zębów
  • Pękanie szkliwa, ubytki przyszyjkowe( klinowe) prowadzące do nadwrażliwości zębów
  • Zaniki przyzębia, obniżanie dziąseł, odsłanianie się korzeni zębów
  • Zmiany w śluzówce policzka w linii zgryzu, gryzienie policzków
  • Łamanie się i pękanie zębów, martwica miazgi zębów.
  • Szczękościsk , trudność z rozwieraniem ust, zapalne i zwyrodnieniowe zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, trzaski  w stawie skroniowo-żuchwowym

OBJAWY OBEJMUJĄCE NARZĄD SŁUCHU

  • Szumy, piski, ból w uszach
  • Problemy ze słuchem
  • Zaburzenia równowagi

OBJAWY ZE STRONY NARZĄDU WZROKU

  • Suchość oka
  • Nieostre widzenie
  • Ból w okolicy oczodołu

OBJAWY OGÓLNOUSTROJOWE

  • Bóle głowy, karku, pleców
  • Bezsenność
  • Drętwienia w okolicy twarzy
  • Ból w okolicy przyczepów mięśni żwacza, ból obręczy barkowej

ZMIANA WIZUALNA

  • Kwadratowy zarys twarzy i szeroka żuchwa
  • Mięsień żwacz nadmiernie trenowany rozrasta się, tworząc wybrzuszoną część żuchwy.
Slide Background
Bruksizm często jest dolegliwością trudno rozpoznawalną, pacjent skarżąc się na nieswoiste objawy krąży od lekarza do lekarza, chociaż to właśnie w gabinecie stomatologicznym powinien zostać prawidłowo zdiagnozowany.

JAK LECZYC BRUKSIZM?

Do leczenia bruksizmu może być konieczna praca kilku specjalistów. Metody leczenia bruksizmu to terapia łączona, mająca prowadzić do: osłabienia mięśni, ochrony zębów przed ścieraniem , wyeliminowania wad zgryzu (leczenie ortodontyczne lub protetyczne), nauki radzenia sobie z emocjami i stresem

1. LECZENIE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM – SZYNA RELAKSACYJNA

W leczeniu bruksizmu niezbędna jest szyna relaksacyjna, którą zakłada się na czas snu między dolny a górny łuk zębowy. Zapobiega ona zgrzytaniu zębami, powstrzymuje ich zaciskanie, zmniejsza napięcie mięśniowe. Chroni ona również zęby przed dalszym ścieraniem.

2. KONSULTACJA ORTODONTYCZNA I PROTETYCZNA

Podczas leczenia bruksizmu,  niezbędne jest wyeliminowanie wad zgryzu , jak również uzupełnienie braków w uzębieniu które mogą mieć wpływ na  zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych. Szczególnie szkodliwy dla stawów jest brak zębów trzonowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku towarzyszącym bruksizmowi problemom ze stawem najpierw powinniśmy dążyć do zniwelowania ich poprzez szynoterapię, a dopiero w kolejnym etapie przejść do leczenia ortodontycznego , protetycznego i korekty wad zgryzu.

3. PSYCHOTERAPIA

Jeden z poglądów na temat bruksizmu wyraźnie mówi, że w tym schorzeniu dużą rolę odgrywają stres i silne napięcie. Hiperaktywność mięśnia staje się dla pacjenta sposobem rozładowywania emocji. W bardzo zaawansowanych przypadkach bruksizmu , gdzie oprócz napięcia mięśnia żwacza obserwujemy napinanie mięśni całego ciała , bezsenność, lęki, konieczne jest wdrożenie leczenia psychoterapeutycznego a czasem farmakologicznego.

4. TOKSYNA BOTULINOWA

Doskonałe efekty w leczeniu nadczynności mięśnia żwacza przynosi wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Jest ona podawana celem osłabienia i relaksacji mięśnia żwacza. Konieczne jest wykonanie 3 wkłuć w mięsień z każdej strony, w odpowiednio dobranej dawcę preparatu.

Ponieważ mięśnie żwacza są bardzo silne podanie zbyt małej ilości toksyny botulinowej nie przynosi oczekiwanego efektu, jest wręcz bezskuteczne !  Dobrze dobrana ilość preparatu gwarantuje normalne funkcjonowanie, nie zaburza czynności żucia a przynosi znaczącą ulgę na czas kilku miesięcy do pół roku.

Objętość i nadaktywność mięśnia żwacza spada dwukrotnie. Następnie wskazane jest powtórzenie zabiegu co pół roku.
Po kilku seriach istnieje duże prawdopodobieństwo, że mięsień odzwyczai się od ściskania. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, a efekt „ulgi” odczuwalny już po kilku dniach od zabiegu. Pacjentki często martwią się o wizualny aspekt przerośniętych żwaczy: kwadratowy zarys twarzy, wybrzuszenie części żuchwy.

Po podaniu toksyny botulinowej odnotują one złagodzenie kształtu twarzy, jej wysmuklenie i przywrócenie proporcji. Warto dodać, że redukcja przerostu mięśnia żwacza oraz zmniejszenie szerokości żuchwy pojawiają się stopniowo, pełny efekt zabiegu widoczny jest po upływie 6 tygodni.

5. FIZJOTERAPIA

W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zespołowego leczenia wady postawy (niestabilnego stawu krzyżowo-biodrowego)  poprzez  fizjoterapię u doświadczonego specjalisty.

Leczenie bruksizmu powinno być indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta. Bardzo ważne jest obserwowanie siebie i swoich nawyków, jak również regularne wizyty u lekarza dentysty który w porę wychwyci schorzenie i dopasuje odpowiednie leczenie.

Iniekcja neurotoksyny w leczeniu przerostu żwaczy.

Przypadek nr. 1

Iniekcja neurotoksyny w leczeniu przerostu żwaczy.

Zdjęcie przed i po 2 tygodniach

Wyk: dr M. Sikora-Piekarska Medycyna Estetyczna

*Efekt zabiegu może się różnić od indywidualnych cech pacjenta

Iniekcja neurotoksyny w leczeniu przerostu żwaczy.

Przypadek nr. 2

Iniekcja neurotoksyny w leczeniu przerostu żwaczy.

Zdjęcie przed i po 2 tygodniach

Wyk: dr M. Sikora-Piekarska Medycyna Estetyczna

*Efekt zabiegu może się różnić od indywidualnych cech pacjenta