W medycynie estetycznej zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej bardzo zyskały na popularności. Związane jest to z faktem, że klinicznie fibryna i osocze wywierają korzystny wpływ na strukturę, barwę, nawodnienie, grubość i elastyczność skóry.
Czym różni się osocze od fibryny?
Oba materiały pozyskiwane są z krwi pacjenta. Pobrane koncentraty płytkowe zawierają szereg czynników wzrostu, które uwalniane na skutek endogennej lub egzogennej aktywacji trombocytów przyśpieszają tworzenie nowych naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. A to sposób w jaki odwirujemy pobraną krew warunkuje rodzaj otrzymanego preparatu i różnice w jego właściwościach!
Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi cechujący się bardzo szybkim uwalnianiem dużego stężenia czynników wzrostu.
Fibryna bogatopłytkowe tworzy natomiast trójwarstwową sieć , w której zakotwiczają się elementy morfotyczne , przez co płytkowe czynniki wzrostu uwalniają się dużo wolniej i dużo dłużej niż w osoczu. Taka wydłużona stymulacja daje znacznie silniejszy efekt zabiegowy niż w przypadku osocza bogatopłytkowego. .
Profesjonalna wirówka
Profesjonalna wirówka gwarantuje dobre odseparowanie osocza i fibryny od pozostałych elementów krwi, co wpływa na skuteczność zabiegu. Dobrze dobrany proces wirowania nie uszkadza płytek krwi i gwarantuje poprawne odseparowanie jej składników. Ważne, aby systemy do pozyskiwania osocza i fibryny posiadały certyfikaty produktu medycznego i pochodziły od uznanych firm wykonujących technologie medyczne co gwarantuje jakość, pełną sterylność i bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto dzięki zastosowaniu unikalnej technologii produkcji probówek finalnie pozyskujemy dużą ilość fibryny bądź osocza, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu przez lekarza i znacznie zwiększa ostateczny efekt leczniczy.
WSKAZANIA
Przy użyciu fibryny można:
- leczyć drobne zmarszczki, fałdy nosowo-wargowe, kurze łapki
- minimalizować efekt podkrążonych oczu i cieni pod oczami.
- ujednolicać koloryt i strukturę skóry
- działać przeciwstarzeniowo
- działać przeciwtrądzikowo
- w celu rewitalizacji skóry osocze i fibrynę bogatopłytkową można stosować na każdy obszar twarzy i ciała.
Ważne jest aby terapia była powtarzana , bo efekty pozytywnego działania rozwijają się w ciągu tygodni i miesięcy.
Popularność fibryny wynika również z faktu iż jest to materiał autogenny, otrzymywany z krwi pacjenta, zatem bardzo bezpieczny, przewidywalny, nie wywołujący działań niepożądanych, reakcji alergicznych i nadwrażliwości. Stąd osocze i fibryna to zabieg numer jeden u pacjentów dbających o zdrowy styl życia
PRZEBIEG ZABIEGU:
W celu pozyskania preparatu należy pobrać od pacjenta niewielką ilość krwi, do certyfikowanych, należących do systemu pobraniowego probówek. Następnie są one umieszczane w wirówce i w zależności od frakcji jak chcemy uzyskać wirowane na parametrach przeznaczonych dla osocza lub fibryny. Trwa to kilka minut. Do zabiegu pacjent zawsze jest znieczulany poprzez miejscowe nałożenie kremu znieczulającego .
Odwirowany materiał aplikujemy poprzez iniekcję bardzo cienką igłą, lub poprzez procedurę mikronakłuwania za pomocą pena.
REZULTATY
Rekomendowany protokół zabiegowy to 3 zabiegi w odstępach 4-5 tygodniowych. Po takiej serii skutecznie wzbudza się proces regeneracji tkankowej.
- dochodzi do silnej stymulacji tkanek
- fibroblasty syntezują nowy kolagen
- skóra staje się wyraźnie napięta , ujędrniona, nawilżona
- następuje znaczna redukcja zmian trądzikowych
- wyrównuje się koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia
- udaje się osiągnąć znaczną redukcję głębokości drobnych zmarszczek.
- skóra twarzy wygląda na wyraźnie młodszą, odświeżoną i staje się promienna.
Poniżej opisano przebieg zabiegu. Wszystkie fotografie pochodzą z prywatnego archiwum dr Marty Sikory-Piekarskiej