FIBRYNA I OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE W MEDYCYNIE ESTETYCZNEJ

W medycynie estetycznej zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej  bardzo zyskały na popularności. Związane jest to z faktem, że klinicznie fibryna i osocze wywierają korzystny wpływ na strukturę, barwę, nawodnienie, grubość i elastyczność skóry.

Czym różni się osocze od fibryny?

Oba materiały pozyskiwane są z krwi pacjenta. Pobrane koncentraty płytkowe zawierają szereg czynników wzrostu, które uwalniane na skutek endogennej lub egzogennej aktywacji trombocytów przyśpieszają tworzenie nowych  naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. A to sposób w jaki odwirujemy pobraną krew warunkuje rodzaj otrzymanego preparatu i różnice w jego właściwościach!

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi cechujący się bardzo szybkim uwalnianiem dużego stężenia czynników wzrostu.

Fibryna bogatopłytkowe  tworzy natomiast trójwarstwową sieć , w której zakotwiczają się elementy morfotyczne , przez co płytkowe czynniki wzrostu uwalniają się dużo wolniej i dużo dłużej niż w osoczu. Taka wydłużona stymulacja daje znacznie silniejszy efekt zabiegowy niż w przypadku osocza bogatopłytkowego. .

Profesjonalna wirówka

Profesjonalna wirówka gwarantuje dobre odseparowanie osocza i fibryny od pozostałych elementów krwi, co wpływa na skuteczność zabiegu.  Dobrze dobrany proces wirowania nie uszkadza płytek krwi i gwarantuje poprawne odseparowanie jej składników. Ważne, aby systemy do pozyskiwania osocza i fibryny posiadały certyfikaty produktu medycznego  i pochodziły od uznanych firm wykonujących technologie medyczne co gwarantuje jakość, pełną sterylność i bezpieczeństwo zabiegu. Ponadto dzięki zastosowaniu unikalnej technologii produkcji probówek finalnie pozyskujemy dużą ilość fibryny bądź osocza, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu przez lekarza i znacznie zwiększa ostateczny efekt leczniczy.

WSKAZANIA

Przy użyciu fibryny można:

 • leczyć drobne zmarszczki, fałdy nosowo-wargowe, kurze łapki
 • minimalizować efekt podkrążonych oczu i cieni pod oczami.
 • ujednolicać koloryt i strukturę skóry
 • działać przeciwstarzeniowo
 • działać przeciwtrądzikowo
 • w celu rewitalizacji skóry osocze i fibrynę bogatopłytkową można stosować na każdy obszar twarzy i ciała.

Ważne jest aby terapia była powtarzana , bo efekty pozytywnego działania rozwijają się w ciągu tygodni i miesięcy. 

 Popularność fibryny wynika również z faktu iż jest to materiał autogenny, otrzymywany z krwi pacjenta, zatem bardzo bezpieczny, przewidywalny,  nie wywołujący działań niepożądanych, reakcji alergicznych i nadwrażliwości. Stąd osocze i fibryna to zabieg numer jeden u pacjentów dbających o zdrowy styl życia

PRZEBIEG ZABIEGU:

W celu pozyskania preparatu należy pobrać od pacjenta niewielką ilość krwi, do certyfikowanych, należących do systemu pobraniowego probówek. Następnie są one umieszczane w wirówce i w zależności od frakcji jak chcemy uzyskać wirowane na parametrach przeznaczonych  dla osocza lub fibryny. Trwa to kilka minut. Do zabiegu pacjent zawsze jest znieczulany poprzez miejscowe nałożenie kremu znieczulającego .

Odwirowany materiał aplikujemy poprzez iniekcję bardzo cienką igłą, lub poprzez procedurę mikronakłuwania za pomocą pena.

REZULTATY

Rekomendowany protokół zabiegowy to 3 zabiegi w odstępach 4-5 tygodniowych. Po takiej serii skutecznie wzbudza się proces regeneracji tkankowej.

 • dochodzi do silnej stymulacji tkanek
 • fibroblasty syntezują nowy kolagen
 • skóra staje się wyraźnie napięta , ujędrniona, nawilżona
 • następuje znaczna redukcja zmian trądzikowych
 • wyrównuje się koloryt skóry, rozjaśniają przebarwienia
 • udaje się osiągnąć znaczną redukcję głębokości drobnych zmarszczek.
 • skóra twarzy wygląda na wyraźnie młodszą, odświeżoną i staje się promienna.

 Poniżej opisano przebieg zabiegu. Wszystkie fotografie pochodzą z prywatnego archiwum dr Marty Sikory-Piekarskiej

System do pozyskiwania osocza i fibryny

Pobranie krwi

DSC_0350

Proces wirowania

Materiał po odwirowaniu, górna frakcja to fibryna bogatopłytkowa

fibryna7

Fibryna bogatopłytkowa gotowa do iniekcji

Zabieg iniekcji

Poprawa jędrności i kolorytu skóry poprzez wykonanie serii trzech zabiegów fibryna i osoczem bogatopłytkowym.

Dodatkowo u pacjentki wykonano wypełnienie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym i wolumetrię kości policzkowych..

*Efekt zabiegu może się różnić od indywidualnych cech pacjenta

Zdjęcie przed i po serii trzech zabiegów fibryną bogatopłytkową

*Efekt zabiegu może się różnić od indywidualnych cech pacjenta