Slide Background

PROFILAKTYKA

PROFILAKTYKA

Pod pojęciem profilaktyka rozumiemy wszystkie zabiegi, które zapobiegają powstawaniu próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł i przyzębia.
W klinice SYMBIODENT do podstawowych zabiegów profilaktycznych należą: SKALING, PIASKOWANIE,FLUORYZACJA,LAKOWANIE.

Slide Background

 

 

 

 

 

 

SKALING – usunięcie kamienia nazębnego, który występuje w postaci twardych, zmineralizowanych złogów.

Kamień w 90% składa się ze zmineralizowanych bakterii.
Pokrywają one powierzchnię zębów i wnikają do kieszonek dziąsłowych powodując stan zapalny dziąseł, a w konsekwencji przewlekłe zapalenie przyzębia (dawna paradontoza).

W Klinice Stomatologicznej SYMBIODENT usuwanie kamienia odbywa się za pomocą skalera ultradźwiękowego.
Jest to najnowocześniejsze rozwiązanie polegające na rozbijaniu kamienia za pomocą ultradźwięków – czyli drgań o wysokiej częstotliwość.
Skaler usuwa złogi nad i poddziąsłowe. Zabieg ten jest bezinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla zębów.

JAK CZĘSTO NALEŻY PRZEPROWADZAĆ ZABIEG SKALINGU?
Zabieg skalingu zaleca się przeprowadzać dwa razy w roku, a u Pacjentów z chorobami dziąseł i przyzębia 3-4 razy w roku.

DLACZEGO KAMIEŃ NAZĘBNY JEST SZKODLIWY DLA ZDROWIA?
Kamień nazębny to zmineralizowane złogi, na których tworzy się płytka bakteryjna, stanowiąca 90% kamienia i powodująca zapalenie dziąseł i przyzębia ( powszechnie zwane paradontozą)

UWAGA!
W licznych badaniach udowodniono, że bakterie z kamienia nazębnego dostają się do krwiobiegu i osiadają na płytkach miażdżycowych, powodując ich oderwanie, a w konsekwencji udar lub
zawał serca.

Co gorsza, jak dowodzą badania zapalenie dziąseł ma niekorzystny wpływ na rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko zawału serca.

Slide Background

 

 

 

 

 

 

PIASKOWANIE – zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów osadu i przebarwień z kawy, herbaty i papierosów.

W Klinice Stomatologicznej SYMBIODENT odbywa się to przy użyciu profesjonalnej piaskarki, która kieruje strumień medycznego piasku na powierzchnię zębów.
Małe ziarenka piasku, uderzając w osad odrywają go od powierzchni zęba, a także docierają do przestrzeni zębowych , w których trudno o dojście szczoteczki i nitki. Po wykonaniu piaskowania zęby staja się jaśniejsze i bielsze.
Ostatnim, bardzo ważnym etapem skalingu i piaskowania jest polerowanie czyszczonych powierzchni, chroniące zęba przed ponownym osadzeniem się osadu i płytki. Polerowanie odbywa się przy użyciu szczoteczek, gumek i profesjonalnych past polerskich.

JAK CZĘSTO NALEŻY PRZEPROWADZAĆ ZABIEG PIASKOWANIA?

Zabieg profesjonalnego piaskowania zębów zaleca się przeprowadzać dwa razy w roku, a u Pacjentów z chorobami dziąseł i przyzębia 3-4 razy w roku.

W Klinice stomatologicznej SYMBIODENT naszym pacjentom oferujemy zabieg profesjonalnej higienizacji, w skład której wchodzi:

  • skaling
  • piaskowanie
  • polerowanie

FLUORYZACJA (LAKIEROWANIE) – to zabieg pokrycia szkliwa zęba preparatem o wysokim stężeniu fluoru.

Lekarz nanosi na oczyszczone zęby bezbarwny preparat fluorkowy , w postaci żelu lub lakieru, który przez kolejnych parę godzin uwalnia dawki fluoru.

DLACZEGO WARTO PRZEPROWADZAĆ ZABIEG FLUORYZACJI?
Dzięki fluoryzacji możemy zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy aż o 40%
Fluor remineralizuje drobne ubytki szkliwa i likwiduje problem nadwrażliwości u Pacjenta.
Fluor wzmacnia strukturę szkliwa, dlatego jest szczególnie wskazany u osób podanych na zmiany próchnicowe, dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci.
Domowa profilaktyka nie zawsze wystarcza, dawki fluoru zawarte w środkach do higieny jamy ustnej są niewielkie i szybko ulegają wypłukaniu.

JAK CZĘSTO NALEŻY PRZEPROWADZAĆ ZABIEG FLUORYZACJI?
Zabieg fluoryzacji powinno się przeprowadzać co 3 lub 6 miesięcy w zależności od wielkości ryzyka do tworzenia się próchnicy.

Slide Background

 

 

 

 

 

LAKOWANIE – to zabieg uszczelnienia naturalnych bruzd znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych, poprzez pokrycie ich substancją światło utwardzalną.

Głębokie bruzdy sprzyjają zaleganiu w nich resztek pokarmowych oraz wnikaniu i namnażaniu się bakterii.
Bruzdy są zbyt wąskie dla włosia szczoteczki i nie mogą być prawidłowo oczyszczone.
Lakowanie jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, skierowanym przede wszystkim do dzieci. Zabieg lakowania, zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy o 90%.

Slide Background

 

 

 

 

NADWRAŻLIWOŚĆ

Nadwrażliwość zębów objawia się ostrym, krótkim bólem pojawiającym się podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów, napojów, ale również podczas wdychania zimnego powietrza, a nawet szczotkowania zębów.

Do nadwrażliwości dochodzi na skutek cofnięcia się krawędzi dziąseł i odsłonięcia powierzchni korzenia.
W korzeniu znajdują się drobne kanaliki zębinowe i w sytuacji gdy dojdzie do kontaktu gorących lub zimnych bodźców z kanalikami, znajdujący się w nich płyn powoduje pobudzenie nerwów i pojawienie się bólu.

Przyczyn recesji dziąsłowych czyli cofnięcia się dziąseł jest kilka, min:

  • obecność kamienia i osadu nad i poddziąsłowego
  • choroby przyzębia
  • zbyt mocne szczotkowanie zębów
  • nieprawidłowo wykonane prace protetyczne, korony, mosty
  • braki zębowe
  • parafunkcje zwarciowe
  • wady zgryzu

W Klinice Stomatologicznej SYMBIODENT świetnie radzimy sobie z problemem nadwrażliwości i naszym Pacjentom możemy zaoferować kilka skutecznych metod walki z tą dolegliwością.