Slide Background

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA - BONDING

CO TO JEST BONDING?

Bonding to mało inwazyjna metoda odbudowy zębów. Najczęściej zabieg ten dotyczy licowych i policzkowych powierzchni w celu poprawy ich estetyki. Ząb pokrywany jest cienką warstwa kompozytu o odcieniu zależnym od potrzeb pacjenta. Przy pomocy bondingu korygujemy nieestetyczne przebarwienia, zniekształcenia i złamania zęba. Jest to świetna metoda na zamknięcie diastemy, lub mało estetycznych szpar miedzy zębami.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG?

Zabieg zazwyczaj przebiega kilkuetapowo.  Najpierw lekarz pobiera wyciski w celu przygotowania modeli. W kolejnym etapie na odlanych już modelach można zaprojektować ostateczną wielkość, kolor i kształt zębów. Umiejętność i zmysł estetyczny lekarza  są tutaj znaczące.

Ukształtowanie nowego zęba wymaga niezwykłej precyzji i staranności co przekłada się na ostateczny efekt estetyczny. Istotna jest również jakość kompozytu i stopień jego ostatecznego dopolerowania.

Warto dodać że cały zabieg jest zupełnie bezbolesny.

Efekt zabiegu jest natychmiastowy, zęby są równe, mają jednolity odcień,

ZALETY BONDINGU:

Bonding jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem bo to zabieg małoinwazyjny, bezbolesny i pozwalający w krótkim czasie diametralnie odmienić estykę uzębienia, kształt i odcień zębów. Dużym plusem jest również cena zabiegu, znacząco niższa niż uzupełnień porcelanowych.

Należy jednak pamiętać, że w porównaniu z porcelanowa licówką czy koroną, końcowy efekt bondingu   jest  mniej estetyczny i zdecydowanie mniej trwały.

WADY BONDINGU:

Pomimo używania najwyższej jakości kompozytu bonding nie jest uznawany za najbardziej trwałą metodę poprawy estetyki uzębienia. Jego trwałość jest niższa niż zabiegu z użyciem licówek porcelanowych.

Kompozyt z czasem ulega ścieraniu i przebarwieniu.

By móc jak najdłużej cieszyć się efektem bondingu konieczne są regularne kontrole zębów i zabiegi polerowania odbudowanych zębów.