Slide Background

Wirówka laboratoryjna

To urządzenie niezbędne do uzyskania zarówno osocza jak i fibryny bogatopłytkowej.

Profesjonalna wirówka gwarantuje dobre odseparowanie osocza i fibryny od pozostałych elementów krwi, co wpływa na skuteczność zabiegu.  Dobrze dobrany proces wirowania nie uszkadza płytek krwi i gwarantuje poprawne odseparowanie jej składników. W naszej klinice dysponujemy kilkoma profesjonalnymi wirówkami a systemy do pozyskiwania osocza i fibryny posiadają certyfikaty produktu medycznego  i pochodzą od uznanych firm wykonujących technologie medyczne co gwarantuje jakość, pełną sterylność i bezpieczeństwo zabiegu .

Ponadto dzięki zastosowaniu unikalnej technologii produkcji probówek finalnie pozyskujemy dużą ilość fibryny bądź osocza, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu przez lekarza i znacznie zwiększa ostateczny efekt leczniczy.

Czym różni się osocze od fibryny?

Oba materiały pozyskiwane są z krwi pacjenta. Pobrane koncentraty płytkowe zawierają szereg czynników wzrostu, które uwalniane na skutek endogennej lub egzogennej aktywacji trombocytów przyśpieszają tworzenie nowych  naczyń krwionośnych oraz budowę nowych komórek. A to sposób w jaki odwirujemy pobraną krew warunkuje rodzaj otrzymanego preparatu i różnice w jego właściwościach!

Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi cechujący się bardzo szybkim uwalnianiem dużego stężenia czynników wzrostu.

Fibryna bogatopłytkowe  tworzy natomiast trójwarstwową sieć , w której zakotwiczają się elementy morfotyczne , przez co płytkowe czynniki wzrostu uwalniają się dużo wolniej i dużo dłużej niż w osoczu. Taka wydłużona stymulacja daje znacznie silniejszy efekt zabiegowy niż w przypadku osocza bogatopłytkowego.

Co najważniejsze w obu przypadkach  stosuje się produkt autogenny, (pochodzi z organizmu pacjenta) dlatego zabieg jest bezpieczny, przewidywalny i na ogół nie obserwuje się poważnych skutków ubocznych.

Uniwersalność działania zarówno osocza jak i fibryny powoduje, że są one z powodzeniem stosowane w dermatologii, chirurgii plastycznej, medycynie estetycznej, ortopedii, chirurgii szczękowo-twarzowej i stomatologii.

Fibryna w stomatologii

Zastosowanie osocza w medycynie znane jest od 20 lat. Na początku stosowane było właśnie w chirurgii szczękowo-twarzowej gdzie przyspieszało gojenie ran pozabiegowych.
Kliniczne zastosowanie osocza jak i fibryny w stomatologii wiążę się z jego korzystnym działaniem na zmniejszenie liczby infekcji, zmniejszenie bólu pozabiegowego i stanu zapalnego

Zastosowanie fibryny po ekstrakcji zęba jak również po zabiegu implantacji pozwala na szybszą regenerację tkanek , redakcję bólu i obrzęku. W klinice Symbiodent fibrynę bogatopłytkowe stosuje się w:

Chirurgii stomatologicznej , implantologii i periodontologii w celu:

  • Wypełnienia zębodołu poekstrakcyjnego
  • Do augmentacji kości w połączeniu z materiałem kościozastępczym
  • Do podniesienia dna zatoki szczękowej tzw „ sinus lift”
  • Przy sterowanej regeneracji tkanek
  • Przy leczeniu stanów zapalnych

Jak przebiega proces pozyskania preparatu?

Wymaga pobrania niedużej ilości krwi, następnie  krew trafia do wirówki gdzie w  zależności od ustawionych parametrów możemy uzyskać osocze bogatopłytkowe( PRP) bądź fibrynę bogatopłytkową A-PRF, I-PRF

W klinice Stomatologicznej Symbiodent fibryna wykorzystywana jest w licznych zabiegach z zakresu implantologii, chirurgii co znacząco pomaga w uzyskiwaniu świetnych efektów pozabiegowych.